NIEKOĽKO POZNÁMOK K DOJAZDU E-BIKU


Zastavenie v meste Stein am Rhein - e-biky vpravo

V polovici mája t.r. sme sa s manželkou zúčastnili cyklozájazdu okolo Bodamského jazera (ktorý týmto aj vrele doporučujeme). Jedná sa o rôzne formy profilu terénu, takže sa nám zdalo, že môžu byť vhodnou pomôckou pri určovaní takej neurčitej veličiny, akou je napr. dojazd e-biku. Aj keď nemáme úplne najhoršie bicykle (KTM a Merida), rozhodli sme sa , že ich vzhľadom k našej len veľmi priemernej kondícii doplníme o zostavy s najmenej výkonnými 250W motormi, aby sme to s tou "energetickou výpomocou" až tak nepreháňali.

Celý zájazd bol rozdelený na rovnomerné etapy (po 55 až 65km) s kratšími i dlhšími zastávkami na predom vytipovaných zaujímavých miestach. A tých bolo naozaj neúrekom.

Na meranie "spotreby" energie sme použili najjednoduchší možný, ale zároveň veľmi praktický spôsob určenia zostávajúcej energie batérie pomocou ukazovateľa na našom LCD displeji. Nakoľko sa jedná iba o 4 políčka je "25% presnosť" síce mierne obmedzená, ale ako sa napokon ukázalo celkom dostatočná.

V prvej etape sme mali výrazne rovinatý profil s prevýšením max. 15m. Boli sme síce vopred upozornení, že naša priemerná rýchlosť bude asi 12-15 km/h, ale tento údaj nebol doplnený o skutočnosť, že sú v tom započítané aj zastávky. Takže reálna rýchlosť sa pohybovala až do 30km/h, čo sme museli občas dobiehať aj pomocou motora. Preto môžem odhadnúť, že jeho použitie bolo počas celej etapy dosť podstatné. Aj napriek tomu som bol v jej závere dosť prekvapený, keďže ukazovateľ na displeji "prepínal" medzi druhým a tretím políčkom, čo jednak "zjemnilo" merané parametre, ale zároveň znamenalo, že sme nedosiahli ani 50% vybitie batérie. Treba však upresniť, že daná hodnota bola u mojej manželky, ktorá má výrazne nižšiu hmotnosť. Tento údaj sa na spotrebe vôbec neprejavoval lineárne, resp. spotreby sa nám až tak výrazne nelíšili. V súhrne sa ale dá povedať, že dojazd predstavoval na rovine s približne 50% použitím regulátora výkonu minimálne 100km (musím ale podotknúť, že sme nepoužili PAS a tak sa motor spúšťal iba v priamej súvislosti s jeho reguláciou pomocou reg. páčky)!

Druhá etapa už bola do miernych kopcov (prevýšenie 50-70m) s častým použitím motora a znamenala vybitie až na cca 25% , čiže dojazd stále vynikajúci na úrovni 70-80km.

Tretia etapa už dala zabrať nám aj motorom. Prevýšenie do 150m a po polovici etapy (dlhej 60km) už to bolo (až na záverečný "padák", kedy sa išlo 5km spádom) iba do kopca.

Tu už ukazovateľ dlhšie blikal na minime, ale aj po dojazde motor ešte "fungoval". Pri takýchto etapách by som doporučil batériu s vyššou kapacitou, ako bola naša 11Ah.

Zdá sa, že to s tou priemernou kapacitou skutočne nie je zlé a pre bežné použitie plne dostačuje. Ako dôsledok tohto nového zistenia, sme sa rozhodli, že ju zaradíme aj do našej ponuky. A čo bolo okrem krásneho prostredia a dobrého vzduchu príjemné? Napr. zistenie, že po dojazde na konci etapy , kde sme museli výjsť do našej ubytovne na skoro najvyšší kopec pri jazere, som zapol páčku na maximum a popredbiehal všetky tie cyklistické hviezdy (ktoré nás v etape nechávali hlboko vzadu) a ktoré sa potom nestačili čudovať, ako je možné, že ich ten "starý ksicht" s takou ľahkosťou necháva hlboko v pozadí. Načo im ale vopred vešať na nos, že sme si pri tom trocha pomohli. A aj keď oni to samozrejme veľmi rýchlo zistili, dobrý pocit v duši zostal.

Aj taký môže byť jeden z "bežných" zážitkov s e-bikom...

Zoznam noviniek
História