top of page

Náš cieľ

Cieľ je na prvý pohľad jednoduchý. Pomôcť nemým tváram. Pomôcť hlavne tým, ktorí sú bez domova.

Možno iba utiekli z miest, kde im nebolo dobre. Alebo sa niekomu zunovali a nechcel sa už o nich viac starať. Zvieratká ale potrebujú opateru. Pokiaľ sú zdravé a tým skôr, ak sú choré.

A nie je to jednoduché! Pomáhať. Vo zvieracích útulkoch často ide o každodenný boj o prežitie. O to ako svojich zverencov udržať v dobrej kondícii i o to, ako ich uživiť. Už to nie je len idealizmus, ale tvrdá realita. Veľa útulkov vzniklo ako občianske združenie. Niektorí (ako napr. Sloboda zvierat) prevádzkujú viaceré útulky.

Jedlo aj niečo stojí! A jesť treba každý deň. Našťastie je stále dosť ľudí, ktorým nie je pomoc ľahostajná. Nevedia alebo nemôžu sa tomu úplne venovať, ale chcú pomôcť. Veľa z nich má aj doma svojho miláčika, ktorý už sa stal dôležitým členom rodiny.

Bol mesiac pred Vianocami roku 2015 a ako roky pred tým som chcel zasa poslať nejaké vrece granúl najbližšiemu útulku. Preto vznikol aj názov PSIE VIANOCE. Nie, že by sme na iné tvory zabudli. Skôr, aby sa akcia zjednodušila. Treba pomôcť týmto a teraz. Zatiaľ iba jedným spôsobom - vybraným balíčkom krmiva. Postupne sa to rozšíri! Na internete som náhodou našiel firmu, ktorá ich jednak posielala priamo výberom z útulkov a navyše aj bez poplatku za dopravu. Čo som však u nich nenašiel boli lacnejšie varianty ponuky granúl.  Keďže som sa na to priamo spýtal, bol som poučený, že nakoľko žijú štvornohí "nájdenci" a "prinesenci" v útulku v neustálom strese, nekvalitné krmivo na nich pôsobí  v podstate ako preháňadlo a tak mi bolo jasné, že som roky posielal skôr balast, ako to, čo ozaj bolo treba.

V náhlej snahe to odčiniť ma napadla myšlienka: "čo tak to skúsiť vo veľkom?"

Ako vo veľkom. Tak, celoslovensky. Nápad dobrý, ale ako ho realizovať?

Akýkoľvek celoslovenský inzerát v nejakom tzv. printovom médiu stál už vtedy toľko ako krmivo pre celý útulok na dosť dlhú dobu! 

Spočiatku sme našli pomoc u Slovenskej pošty. Vytvorili sme tzv "darovaciu kartu". Mohli sme ju ponúknuť na poštách a to v mestách, kde útulky sú. Na karte boli informácie ako pomôcť! Využili sme spoluprácu s portálmi, ktoré ponúkajú priamu pomoc útulkom. Cez položku Pomoc je možný priamy vstup do e-shopu jednej z dvoch firiem, ktorí si zobrali za cieľ pomáhať priamo útulkom. Vyberiete si iba "čo" a "komu". Útulky sa vyberú podľa najbližšieho mesta. O ostatné sa postará shop. No, zaplatiť to treba.
V roku 2015 sa zozbieralo asi 1,6 tony krmiva pre vybrané útulky.  Ďalší rok sme si naivne mysleli "že to už bude známe" a pôjde to ľahšie, ale opak bol pravdou.

A tak si touto cestou dovoľujem osloviť vás, priateľov "nemých tvárí". Áno, sú určite aj dôležitejšie akcie, treba pomôcť ľuďom starším, chorým, bez domova, tým, čo už stratili nádej a iným, ale na nemé tváre by sme zabúdať nemali.  Často sú našimi najlepšími priateľmi a to bez akýchkoľvek podmienok, jediní, ktorí vás bez predsudkov vypočujú a sú to vaši spoločníci, čo vždy stoja pri vás a s ktorými je život predsa len o niečo krajší.

Pokúsili sme sa aj vybrať možnosť, ktorá vyhovuje priamo vám. Veď, nielen jedlo je to, čo je potrebné. Toho ešte je! Dôležité je najmä miesto, ktoré navyše "nebude problémové", klietky, vakcinácia, odčervenie, dezinfekcia, ...

Preto vzniklo na dlhšie obdobie aj bankové Konto Psích Vianoc. Nech je možností viacej. A bez obmedzení vo výške sumy. Samozrejme, každý útulok má svoje konto pomoci. A tiež svoj okruh sponzorov. Niektorí vedia prispieť aj 2% zo svojich daní.  Ale, našou ideou je , aby sa informácia o takejto forme pomoci dostala k čo najširšiemu počtu ľudí.  Koľko je u nás ľudí mimo miest s útulkami a koľko by ich pomohlo, ak sa oslovia aj "iným spôsobom".

Istotne by bolo dobré, ak by sme mohli rátať s vašou pomocou pre nemé tváre v útulkoch na Slovensku v dobročinnej akcii PSIE VIANOCE po celý rok.

Veď útulkáči majú Vianoce vtedy, keď sme s nimi alebo keď na nich myslíme...

Prvá darovacia karta
PVstl.jpg
Náš leták Psích Vianoc
bottom of page